Jdi na obsah Jdi na menu
 


Granule

Jak se vyznat v granulích pro psa?

Na dnešním trhu najedeme nepřeberné množství průmyslově vyráběných krmiv. Vzhledem k množství druhů suchých krmiv pro psy ale také musíme vybírat z širokého spektra v oblasti kvality. Jak se ale v krmivech vyznat a jaké granule zvolit?

Pozor na správné sacharidy

Sacharidy můžou vašemu pejskovi pomoct ke správné životosprávně, ale mohou mu také uškodit. Jsou hlavním zdrojem energie. Mezi vhodné sacharidy obsažené v krmivu patří hlavně brambory, rýže, ječmen a oves. Pozor na obsah sóji v krmivu. Sója ovlivní poměr bílkovin a tuků v krmivu, ale rostlinné bílkoviny a tuky nejsou tak vhodné jako ty živočišného původu, jsou hůře stravitelné. Krmivo by nemělo obsahovat označení „obiloviny a vedlejší výrobky rostlinného původu“, pšenici, sóju, modifikované suroviny, vysoký obsah kukuřice. Ty zatěžují střeva a následně se nevyhnete problémům se stolicí.

Na co si dát pozor

Stejně jako lidé, i psi mohou být citliví na složení potravy. Ve velkém množství nabízených granulí je přítomnost alergenů. U některých citlivějších psů takové krmivo může způsobit velké problémy. Patří mezi ně například již zmiňovaná sója, vajíčka nebo mléko. V takovém případě je vhodné zvolit hypoalergenní krmivo. Vážný problém mohou způsobovat i chemické konzervanty a potravinářská barviva, která jsou do krmiv hojně přidávány. Kvalitní krmiva by takové přídavky neměly obsahovat. Nemusí se jednat nutně o granule hýřící různými barvami, ale některé firmy používají barviva i na sjednocení barvy granulí. V neposlední řadě dejte pozor i na vysoký obsah soli.

Jak se krmiva dělí podle kvality?

Podle kvality dělíme suchá krmiva na krmivo té nejvyšší kvality tzv. superprémiová krmiva, dále na krmiva prémiová a samozřejmě nalezneme na trhu i krmiva kvality nízké, kterým je lepší se vyhnout. Mnoho chovatelů upřednostňuje taková krmiva kvůli klamavým reklamám a dobré dostupnosti v supermarketech. Pokud ale chcete předejít zdravotním problémům vašeho mazlíčka a starat se o jeho zdraví a pohodu, pak je takový přístup nevhodný.

 Správné krmivo jako prevence

Volbou správného krmiva poskytujete svému mazlíčkovi tu nejlepší péči a předcházíte tak možným zdravotním problémům. Pokud váš čtyřnohý miláček dostává živiny, které potřebuje, projeví se na to jeho vitalitě, celkové kondici, krásné srsti a na jeho celkovém zdravotním a psychickém stavu. Šetřením v oblasti stravování se z pravidla zvyšují pozdější náklady na léčbu nemocí spojených se špatným krmením. Je vhodné těmto problémům předcházet právě volbou správného krmiva a zabránit tak budoucím nepříjemnostem a zbytečným investicím.

 Kritéria volby

Než začnete vybírat vhodné krmivo, je potřeba předem zvážit důležitá kritéria určující váš výběr. Takovými kritérii jsou hlavně věk vašeho psa. Jinak budete vybírat krmivo pro štěňata, jinak pro dospívajícího psa a také je potřeba upravit krmivo pro seniory. Zároveň je důležité přihlížet i k velikosti plemena. Na trhu najdete i krmiva vhodná pro malé psy, či velká a obří plemena. Takové krmivo je přizpůsobeno velikosti psa a obsahují přiměřené množství energetických složek. V neposlední řadě byste měli vědět, zda byste vašeho miláčka zařadili do kategorie aktivních psů, kterým je potřeba upravit jídelníček tak, aby dostávali dostatek živin podle jejich vydané energie. A pokud víte, že váš pejsek trpí nějakým zdravotním problémem, ať už v oblasti zažívání, nadváhy nebo je přecitlivělý na nějakou složku krmiva, vybírejte ze speciálně upravených krmiv.

 Důležité je složení

Nevybírejte krmivo podle reklamy, barevnosti a designu obalu, ani ceny. Spoléhejte raději na fakta a vaše znalosti a zkušenosti. Každé krmivo je opatřeno etiketou deklarující složení. Vždy takovou etiketu důkladně prostudujte a dejte pozor na důležitá kritéria. Použité suroviny by měly být řazeny za sebou v sestupném pořadí, tzn. na prvním místě je uvedena surovina, které se nachází ve výrobku nejvíce.

 Podíl masa či masové moučky – bílkoviny a tuky

Pes je od přírody masožravec. Proto by správné krmivo mělo obsahovat největší podíl masa, či masové moučky. Čím vyšší je uvedená hodnota, tím lépe. Výjimku tvoří krmivo pro seniory a psy s nadváhou, kde by měly být na prvním místě uvedeny rostlinné složky. Surovina by měla být ale v každém případě jasně uvedena. Například tedy „kuřecí moučka“, „rybí moučka“, „jehněčí moučka“ apod.  Vyhněte se krmivům, kde toto není jasně uvedeno a namísto toho naleznete označení „vedlejší produkty živočišného původu“, „masové deriváty“ apod. V takových krmivech jsou místo 100% masa zpracovány zobáky, pařáty, krev, střeva a podobně.

 Potřeba bílkovin a tuků podle AAFCO (The Association of American Feed Control Officials)

  • Štěňata – 28% bílkovin, 17% tuků
  • Dospělý pes – 18% bílkovin, 9-15 % tuků
  • Aktivní pes – 25% bílkovin, 20% tuků
  • Kojící fena – 28% bílkovin, 8-17% tuků

 

Pozor na správné sacharidy

Sacharidy můžou vašemu pejskovi pomoct ke správné životosprávně, ale mohou mu také uškodit. Jsou hlavním zdrojem energie. Mezi vhodné sacharidy obsažené v krmivu patří hlavně brambory, rýže, ječmen a oves. Pozor na obsah sóji v krmivu. Sója ovlivní poměr bílkovin a tuků v krmivu, ale rostlinné bílkoviny a tuky nejsou tak vhodné jako ty živočišného původu, jsou hůře stravitelné. Krmivo by nemělo obsahovat označení „obiloviny a vedlejší výrobky rostlinného původu“, pšenici, sóju, modifikované suroviny, vysoký obsah kukuřice. Ty zatěžují střeva a následně se nevyhnete problémům se stolicí.

 Na co si dát pozor

Stejně jako lidé, i psi mohou být citliví na složení potravy. Ve velkém množství nabízených granulí je přítomnost alergenů. U některých citlivějších psů takové krmivo může způsobit velké problémy. Patří mezi ně například již zmiňovaná sója, vajíčka nebo mléko. V takovém případě je vhodné zvolit hypoalergenní krmivo. Vážný problém mohou způsobovat i chemické konzervanty a potravinářská barviva, která jsou do krmiv hojně přidávány. Kvalitní krmiva by takové přídavky neměly obsahovat. Nemusí se jednat nutně o granule hýřící různými barvami, ale některé firmy používají barviva i na sjednocení barvy granulí. V neposlední řadě dejte pozor i na vysoký obsah soli

 

 Závěrem o výběru granulí pro psa

Vybrat vhodné krmivo z množství dostupných variant není vůbec snadné. Každý má jiné nároky a požadavky a každému zvířeti chutná a vyhovuje něco jiného. Důležité je ale nenechat se oklamat reklamou, obalem a cenou a dodržovat základní kritéria výběru, čímž se výběr krmiv zúží a pak už je na vás, jaké krmivo vyberete, vyzkoušíte a budete kupovat. Nejdůležitější je pak zdraví a spokojenost vašeho čtyřnohého miláčka.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář